niedziela, 3 lipca 2011

Cesarstwo Japonii

 Ohayo!
Pora na notkę o cesarstwie Japonii:)
Cesarstwo Japonii
Głową Japonii jest cesarz, ale nie posiada on realnej władzy i jego rola sprowadza się do obowiązków ceremonialnych. Aktualnie panujący cesarz Akihito Tsuyu-no Miya (urodzony w 1933 roku) jest 125. następcą chryzantemowego tronu, który oficjalnie przejął w 1990 roku po śmierci swojego ojca Hirohito rok wcześniej. Prawo Domu Cesarskiego dokładnie określa,kto i w jakiej kolejności dziedziczy władzę i zostało to zawężone do linii męskiej. Jednak historia Japonii odnotowuje osiem cesarzowych, które nie sprawowały samodzielnych rządów, gdyż miały opiekunów w osobie regenta. Ostatnią władczynią na japońskim tronie była Gosakuramachi, rządząca w latach 1762-1771. Jimmu, pierwszy cesarz Japonii, który panował w na przełomie VII i VI wieku przed Chrystusem,zgodnie z tradycją ma pochodzenie boskie, a symboliczny dzień objęcia przez niego tronu uważany jest za dzień założenia państwa japońskiego. Obecny cesarz Akihito jest absolwentem ekonomii i nauk politycznych na uniwersytecie w Tokio, pierwszym w historii Japonii cesarzem, który studiował na uniwersytecie.
Japońskimi regaliami cesarskimi, które nazywane są „trzema świętymi skarbami”, są:

1) Ośmioboczne Zwierciadło, które oznacza stałą obecność u boku cesarza bogini słońca Amaterasu,
2) Miecz-Trawosiecz, który ma magiczną moc działania w obronie cesarskiego rodu i całego narodu japońskiego,
3) Krzywe Klejnoty, które są świadectwem doświadczeń zgromadzonych przez boskich przodków cesarza, a swoją mocą i ostrością symbolizują rozum i wiedzę.

Przekazanie regaliów jest najistotniejszym elementem tenno, czyli ceremonii intronizacji nowego cesarza Japonii.
W2005 r. w Japonii trwała dyskusja na temat możliwości objęcia japońskiego tronu po raz dziewiąty przez kobietę, ponieważ przez poprzednie 40 lat w rodzinie cesarskiej nie urodził się ani jeden męski potomek. Obecny następca tronu 45-letni książę Naruhito i jego małżonka 41-letnia Masako mieli tylko jedno dziecko - trzyletnią księżniczkę Aiko. Książę Tomohito opowiedział się za rozwiązaniem tego problemu poprzez adopcję lub formalne przywrócenie instytucji cesarskich konkubin, która została zaniechana przez cesarza Hirohito. Jednak debata zakończyła się, kiedy we wrześniu 2006 roku przyszedł na świat Hisahito, syn księcia Naruhito.
W2002 roku cesarz Akihito z oficjalną wizytą odwiedził Polskę.



 










Informacje zaczerpnięte z internetu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz