Konnichiwa!
Manga. 1000 lat historii
Prawdziwy boom mangowy w naszym kraju rozpoczął się od emitowanej przez Polsat serii pt: Czarodziejka z księżyca. Wielu ludzi po raz pierwszy usłyszało takie słowa jak manga i anime. Kierowane siłą napędowa tej popularności powstało czasopismo Kawaii, a za nim (nieistniejące już) Animegaid i Mangazyn. Starały się one przybliżyć swoim czytelnikom inne tytuły pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Od tego czasu minęło już ponad dziesięć lat, a nasz mangowy rynek pomimo kilku zapaści jakie przeżył w międzyczasie, nadal nieźle się rozwija.
Dzisiaj japoński komiks w coraz większym
nakładzie gości na półkach kiosków ruchu, księgarń, w Empiku i jest
łatwo dostępny w internecie. Skąd się wzięła manga i co oznacza? Czym
japońskie mangi różnią się od komiksów europejskich czy amerykańskich,
że aż tak przyciągają uwagę? Jak i kiedy narodził się komiks japoński?
Czemu manga zawdzięcza taki sukces na
całym świecie? Odpowiedzi na te pytania możemy poszukać w inspirującej książce: Manga.100 lat historii: Brigitte Koyama-Richard. Autorka zabiera nas w niesamowitą podróż poprzez historię japońskiego malarstwa: ukiyo-e, ludowe obrazy z Otsu, przepiękne drzeworyty nishiki-e, jak również pokazuje rozwój karykatury od kiedy Japonia otworzyła się na Zachód.
Zapoznaje nas z wieloma istotnym dla komiksu japońskiego nazwiskami, takimi jak: Kitazawa Rakuten (uważany za ojca współczesnej mangi, prekursor nowoczesnego komiksu japońskiego), Tezuka Osamu (twórca rewolucyjny, uznawany za boga mangi), Katsushika
Hokusai (twórca Mangi), Mizuki Shigeru (autor opowieści o duchach, czerpiący z nishiki-e i emaki), Ikeda Riyoko (zrewolucjonizował shojo mangę). Oprócz tego Brigitte Koyama-Richard przeprowadza wywiad ze współczesnymi twórcami mangi: Taniguchim Jiro, Tahatą Isao oraz Matsumoto Leijim i jego żoną Maki Miyako.
Zapoznaje nas z wieloma istotnym dla komiksu japońskiego nazwiskami, takimi jak: Kitazawa Rakuten (uważany za ojca współczesnej mangi, prekursor nowoczesnego komiksu japońskiego), Tezuka Osamu (twórca rewolucyjny, uznawany za boga mangi), Katsushika
Na ostatnich stronach książki znajdują się: tablice chronologiczne,
słownik najważniejszych nazwisk i pojęć, spis epok oraz garść statystyk
z roku 2006.
Książka uświadamiła mi czemu masowa produkcja mangi, uwielbiana zarówno przez dorosłych jak i dzieci, stanowi tak ważną część japońskiej kultury.
Wszystko
to, niestety jest napisane trochę chaotycznie, brakuje szerszego
spojrzenia, więcej odniesień do pozostałych faktów historycznych.
Niektóre rzeczy opisane rozwlekle, a inne mało dopracowane. Poza tym
album zachwyca niespotykanym materiałem ilustracyjnym, którego
zawartość pochłonie mnie przez całe ferie.
Manga. 1000 lat historiioryg. Mille ans de manga (2007)
autor: Brigitte Koyama-Richard
przeł. z fr.: Marta Domagalska
wyd.: Wydawnictwo Naukowe PWN
rok wydania: Warszawa 2008
cena: 89zł
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz